Polenler besin alerjisine yol açar mı?

Yetişkinlerde besin alerjisi 2 şekilde ortaya çıkar;

-Birincisi besinlerin içindeki sadece besine özel alerjenlerin yol açmış olduğu direkt duyarlanma örneğin fındık veya fıstık gibi gıdaların kendine ait alerjenlerine karşı görülen besin alerjileri anafilaktik şoka yol açabilecek kadar ciddi bir alerjik yanıt oluşturabilir.

-İkincisi solunum yolu alerjenleri ile besin alerjenleri arasındaki çapraz reaksiyon sonucunda oluşan alerjik reaksiyonlardır. Yani fındık veya fıstık gibi besinlerin içinde yer alan bazı alerjenler huş ağacı polenleri ile benzer yapıya sahiptir. Aslında bir polene karşı alerji başlar ama sonrasında aynı alerjen taşıyan besinlere karşıda alerji ortaya çıkar.

Bu tür reaksiyonlar genelde oral alerji sendromu olarak adlandırılır. Çapraz reaksiyon veren alerjenler sindirim ve ısı ile ortadan kaldırılabileceği için daha hafif şikayetleri yol açabilir ama bazıları ısı veya sindirim sisteminden etkilenmeden geçip ciddi şikayetlere yol açabilir. Polen mevsiminde hastaların sindirim sistemi ile ilgili reflü ve gastrit gibi şikayetlerde artışlar olabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir