Çapraz reaksiyonlar anafilaksiye yol açar mı?

Solunum yolu alerjenleri ile besin alerjenleri arasındaki çapraz reaksiyona bağlı olarak alerjik reaksiyonlar görülebilir. Polen ve besinler arasında çapraz reaksiyon veren alerjenlerin bir kısmı oral alerji sendromu gibi ağız içinde damak ve dudaklarda kaşıntıya yol açarken bir kısmı da ürtiker, nefes darlığı baş dönmesi gibi sistemik reaksiyonlara yol açabilir.

Çapraz reaksiyon veren bazı alerjenler sindirim ve ısı ile alerjenik özelliğini kaybetmez bu yüzden daha ciddi reaksiyonlara yol açabilir. Polenlerle çapraz reaksiyon veren lipit transfer protein içeren besinler ciddi reaksiyona belirtilere neden olabilir. Özellikle egzersiz ile birlikte lipit transfer protein içeren gıdaların alerjik şoka yol açtığı bilinmektedir. Polenler dışında diğer alerjenlerde gıdalar arasında çapraz reaksiyon görülebilir.

Ev tozu Akarı ile karides sendromunda ev tozu hamam böceği sivrisinek gibi böceklerde bulunan tropomiyozine bağlı olarak karides yengeç veya bazı cins balıkları yedikten sonra ciddi alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Kuş-Yumurta Sendromundaysa kuş tüyüne alerjisi olanlarda zamanla yumurta yediklerinde alerjik reaksiyonlarının oluştuğu bildirilmiştir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir