Alerjik egzamanın belirtileri nelerdir?

Alerjik egzama ciltte kuruluk ve kaşıntı ile kendini gösterir özellikle bazı bölgelerde devamlı tahrişe bağlı olarak tipik döküntüler görülür.
Bebeklerde ve çocuklarda döküntü genellikle kafa derisinde, dizlerde, dirseklerde ve yanaklarda görülürken ileriki yıllarda yetişkin yaşlarda döküntüler, bilek, dirsek içi, diz arkası, ayak bilekleri, yüz ve boyun göz etrafında ayrıca cilt kıvrımları üzerinde ortaya çıkabilir.
Döküntü genellikle kaşıntılı, kırmızı ve üzerinde pullanma ile karakterizedir kaşıntıya bağlı olarak çizik izleri veya enfeksiyon alanları görülebilir. Kaşıntı ve kızarıklık uzun süre olursa, etkilenen cilt alanı zamanla kalınlaşabilir. Ergenlik döneminde kaşıntı ve deride kalınlaşma ön plandadır. Erişkinlerde egzama sadece ellerde görülebilir özellikle el egzaması olarak adlandırılan durum el bileğini de içine alacak şekilde görülür.
Şiddetli kaşıntı ile birlikte vücudun belli yerlerinde tekrarlayan şekilde olması ailede veya kişinin kendisinde atopi hikayesi olması atopik dermatit ana belirtileridir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir