Alerjik egzama tanısı nasıl konulur ?

Alerjik egzamanın tanısında hastalığın öyküsü ve fizik muayene son derece önemlidir. Altta yatan nedenlerin saptanması için deri prick testleri, deri yama testleri diğer kan testlerinden faydalanılabilir. Özellikle deri testlerinde besin veya solunum yolu alerjenlerin yol açtığı alerjik egzama saptanabilir bazı gıdaların ve ev tozu polen kedi köpek tüyü gibi solunum yolu alerjenlerinin alerjik egzama yol açtığı bilinmektedir. Deri prick testi ile bunlar saptanabilir. Deri testlerinin alerji uzmanları tarafından yapılması ve değerlendirilmesi gereklidir. Doğru yapılan deri testleri ile alerjenlerden korunarak egzama önlenebilir. Alerjik hastalıkların tanısını koymak için deri testleri dışında yapılan kan testleri alerjik egzamanın tanısını koymada yardımcı olabilir. Kandan yapılan alerji testlerinin spesifivitesi yüksek olabilir ama deri testleri ile birlikte değerlendirilmesi daha uygun olur Total IgE ve spesifik IgE bakılabilir. alerjik hastalık olduğu düşünülen kişilerde en çok bakılan testlerdir. Total IgE alerjik hastalıklar dışında birçok hastalıkta yüksek olabileceği veya alerjik hastalıklarda yükselmeyebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Alerjen komponent testleri : alerjik hastalıklarda oluşan IgE daha ayrıntılı olarak çalışılmaktadır. Alerjenlerin yol açmış olduğu besin alerjisi arı alerjisi ve solunum yolu alerjilerin tanısında büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Bunun dışında polenlerle gıda alerjenler arasındaki çapraz reaksiyonları da gösterebilmektedir. Egzamanın oluşmasına yol açabilen besin veya polen alerjenleri komponentlerine ayrılarak bakılmaktadır. Bu testte diğerleri gibi doğrulanması için başka testleri ihtiyaç duymaktadır.

Deri yama (patch ) Testi: Alerjik hastalıklardan özellikte Tip IV gecikmiş tip alerjik reaksiyonlarla oluşan deri ve sindirim sistemi hastalıklarında özellikle kontakt dermatit tanısında kullanılır Ama direk tanı koydurucu bir test yoktur. Egzama neden olabilecek gıda veya solunum yolu alerjenlerinin saptanması tedaviye yön verebileceği için testlerin yapılması önemlidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir