Besin intoleransının nedenleri nelerdir?

Besinler sadece alerjik reaksiyona yol ajan alerjenler taşımazlar bunun dışında kimyasal içerikleri ve yapısal özellikleri ile besin intoleransına yol açarlar. Besin intoleransının en sık nedenleri sayacak olursak,

1. Gıdaları tamamen sindirmek için enzimler gereklidir. Sindirim sisteminde gıdaları parçalamak için salgılanan enzimlerden bazıları eksik veya yetersiz çalışıyorsa besin intoleransına yol açabilir. Bunlardan en sık karşımıza çıkan Laktoz intoleransıdır. İnek sütündeki laktozu parçalayan laktaz eksikliğine bağlı oluşur Früktozu parçalayan enzimlerin eksikliğinde özellikle meyve veya meyve sularından sonra tekrarlayan karın ağrısı, bulantı, kusma ve kan şeker düşüklüğü gibi şikayetler ortaya çıkar.

2. Gıdalar ve içeceklerin içinde yer alan bazı kimyasal maddeler, peynirlerde bulunan aminler ve kahve, çay ve çikolata bulunan kafein çeşitli şikayetleri yol açabilir. Bazı kimseler bu kimyasallara diğerlerinden daha duyarlıdır. Örneğin bazı kişiler kahve içtiğinde çarpıntıları oluşabilir.

3. Gıdaların doğal yapıları içinde toksik etkiye sahip olan kimyasallara sahiptir ve bu da diyare, mide bulantısı ve kusmaya neden olur.

4. Düzgün depolanmamış olan balık gibi bazı gıdalar;çürüme ve bayatlaması; nedeniyle histamin birikimine neden olabilir.

5. Bazı gıdaların içinde yer alan salisilat normal kişilerde soruna yol açmazken bazı salisilat duyarlı kişilerde tepki olarak vücutta kaşıntı kızarıklık kabarıklık nefes darlığı baş dönmesi gibi şikayetlerine yol açar.

6. Gıdaları içine konulan katkı maddeleri ve gıda boyaları besin intolerans son otuz yılda giderek artan bir sorun haline gelmesine yol açmıştır. Gıdanın kendisi dışında gıda içinde kullanılan katkı maddelerine ve boya maddelerine de dikkat etmek gerekir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir