Besin alerjisi belirtileri nelerdir?

Besinler alındıktan sonra dakikalar içinde sindirim sisteminden dolaşıma karışırlar fakat bazen şikayetlerin ortaya çıkması için uzun bir zamana ihtiyaç vardır. Besin alerjisi belirtileri farklı şekillerde kendini gösterebilir. Ama en çok belirtiler sindirim sisteminde solunum sisteminde ve cilt üzerinde görülür. Cilt üzerinde erkenden kaşıntı ,kızarıklık , kabarıklık şişlik ve anjiyoödem şeklinde olurken daha geç olarak atopik dermatit ve kontakt dermatit şeklinde görülür.

Sindirim sisteminde :Dil dudak ve ağız içinde kaşıntı veya ödem, Bulantı, Kusma Karın ağrısı, reflü, İshal, kabızlık olarak görülebilir. Solunum sisteminde: Burun tıkanıklığı, kaşıntısı, akıntısı hapşırma, ses kısıklığı küçük dilde şişlik laringeal ödem gibi üst solunum yolu şikayetleri şeklinde veya öksürük nefes darlığı hırıltı göğüs sıkışması gibi alt solunum yolu şikayetleri olarak görülebilir.

Kardiyovasküler sistemde: Çarpıntı/Taşikardi, Baş dönmesi, Bilinç kaybı bayılma, Hipotansiyon olarak görülebilir. Besin alerjileri görüldüğü gibi birçok sistem üzerinde çeşitli belirtilere yol açabilir. Bazen bir ürtiker bazen de tüm sistemleri tutan daha ciddi olan alerjik şoka yol açabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir